תהליך הטיפול

הרדיוכירורגיה מבוססת על מידע המתקבל ממכשירי דימות, אשר מגדירים את המטרה (גידול, מום, מבנה אנטומי של המוח במקרים של טיפול באפילפסיה או כאב) וממקמים אותה באופן מדויק.

בדיקת :MRI

MRI הינה השיטת העשירה ביותר כיום להדמיית המוח וחוט השדרה ולתהליכים הפתולוגים המתפתחים בתוך או בסמוך להם. הבדיקה נעשית סמוך ליום הטיפול בפרוטוקולים מיוחדים המאפשרים לדמות את הגידול בצורה הטובה ביותר. משך הבדיקה: 20-15 דקות. היא אינה כרוכה בקרינה או בכאב ואין צורך בצום.

בניית מסכה:

בזכות הרובוטיקה שבמכשיר ה- Novalis והיכולת לקבל מידע בזמן אמת על מיקום החולה, אין צורך יותר בקיבוע במסגרת סטריאוטקטית מתכתית. במקומה, בונים עבור המטופל מסכת פלסטיק קלה וידידותית, אשר אינה מכאיבה ומותאמת לראש המטופל ולתווי פניו הייחודיים. היא מקצרת את משך הטיפול וחוסכת אי נוחות למטופל.
מטרת המסכה הינה להבטיח שתנוחת הראש תהיה אחידה בזמן דימות במכשיר ה- CT ובזמן הטיפול.

סריקת CT

סריקת CT נעשית סמוך ליום הטיפול או ביום הטיפול עצמו. מטרתה היא לאפשר מיקום מרחבי של המטרה ולחשב את ספיגת הקרינה. הנתונים מוזנים למחשב לתכנון הטיפול. הסריקה נעשית כאשר המסכה מורכבת על ראש המטופל, כשלאחריה ניתן להוריד את המסכה עד הטיפול עצמו.

תכנון הטיפול

בשלב זה נעשה תכנון ע"י ד"ר שפיגלמן וצוותו, על סמך ממצאי ה-MRI וה- CT אשר מוזנים למחשב רב עוצמה המצויד בתוכנה ייעודית. בתוכנה זו ניתן לבצע שחזורים תלת-ממדיים של הדימות, למזג את התמונות השונות ולהגדיר את הגידול.

ד"ר שפיגלמן וצוותו מגדירים כיצד אלומות הקרינה יחדרו ממקומות שונים במרחב ומוודאים שמנת הקרינה הרצויה תכסה את כל הגידול ולא תהיה חשיפה לקרינה של מבנים רגישים.
לאחר מכן, מזינים את כל אינפורמציית התכנון למחשב ה- Novalis.

הטיפול:

בחדר ה- Novalis המטופל שוכב על מיטה רובוטית כשהמסכה על ראשו.
לאחר שמכיילים את המכשיר כך שהמטרה נמצאת במרכז, הצוות המטפל יוצא מהחדר.
הצוות שומר על קשר עין רציף עם המטופל בטלוויזיה במעגל סגור בזמן שהמכשיר מופעל.
המאיץ הקווי מסתובב סביב ראש החולה, תוך כדי פליטת מאות אלומות קרינה המותאמות לצורת המטרה. הקרינה לא מורגשת ולא נראית לעין.
נדרשים מספר סיבובי מכשיר להשלמת הטיפול. לאחר כל סיבוב, המיטה הרובוטית מסובבת אף היא מספר מעלות, כך שאזור אחר של הראש יוגש לחדירת הקרן. לאחר מכן, מקרינים פעם נוספת. כיול המערכת נבדק כל העת ע"י דימות בזמן אמת.
הטיפול נעשה ללא צורך בהרדמה ונמשך בין עשרים לארבעים דקות.

לאחר הטיפול:

המטופל משתחרר מיד בתום הטיפול עם הנחיות למעקב וטיפולים תרופתיים נדרשים.
פגישות המעקב מתבצעות בפרקי זמן שונים בהתאם לסוג הגידול.