מהי רדיוכירורגיה?

רדיוכירורגיה הינה שיטה זעיר פולשנית לטיפול בנגעים תוך גולגולתיים, כגון גידולים ומומים בכלי דם באמצעותה ניתן גם לייצר "צריבה" באתרים מתאימים לטיפול במצבי כאב ממקור עצבי.

רדיוכירורגיה מהווה שיטה אלטרנטיבית לכירורגיה קונבנציונלית, כאשר במקום להוציא את הגידול בניתוח פולשני, הטיפול נעשה ע"י קרינה מייננת בעוצמה גבוהה ממקור חיצוני, המכוונת בצורה חדה ומדויקת מאוד אל המטרה הנמצאת בתוך הגוף (בגולגולת או בעמוד השדרה), תוך סיכון מזערי לרקמה הבריאה שמסביב. עוצמת הקרינה כה גבוהה, כך שניתן להשמיד את המטרה בטיפול אחד.

רדיוכירורגיה יכולה לשמש כטיפול ראשוני (במקום ניתוח), או כטיפול משלים לניתוח קונבנציונלי.
רדיוכירורגיה יעילה ביותר בהסרת גידולים תוך-גולגולתיים הממוקמים באזורים בהם ניתוח פתוח הינו מסוכן מדי או בלתי אפשרי.

אחוזי ההצלחה בטיפולי רדיוכירורגיה במטרות המתאימות הם גבוהים ביותר שיעורם עולה על 90%.
רדיוכירורגיה הוכחה כיעילה ובטוחה במקרים הבאים:

  • גידולים שפירים, כגון מנינגיומה ((Meningioma ונוירומה אקוסטית ((Acoustic Neuroma
  • תהליכים גרורתיים במוח ובעמוד השדרה
  • מומים עורקיים-ורידיים במוח (AVMs)
  • Trigeminal Neuralgia (כאבי פנים עזים חד-צדדיים)
  • אפילפסיה

על מכשירי הרדיוכירורגיה
רדיוכירורגיה ניתנת ליישום במספר מכשירים. שלושת המכשירים הפופולריים ביותר הם
Gamma Knife, CyberKnife והמכשיר בו אנו משתמשים – Novalis.

Gamma Knife: המכשיר הוותיק ביותר בעולם, אשר מבוסס על הקרנה עם מסגרת סטריאוטקטית – קסדה המקובעת על הראש המטופל באמצעות ברגים. המכשיר מייצר אלומות קרינה עגולות בקטרים שונים "הממלאות" את שטח הגידול. ה- Gamma Knifeמותאם רק לרדיוכירורגיה של הראש והצוואר. גרסה חדשה של המכשיר מאפשרת לבצע איתו טיפולים מחולקים למספר מקטעים

CyberKnife: מאיץ קווי ממוזער המורכב על רובוט תעשייתי, אשר זז בהתאם להנחיות מחשב.
מכשיר זה מבוסס על רובוטיקה ודימות בזמן אמת, לכן אין שימוש במסגרת סטריאוטקטית.

אך מכיוון שתפוקת הקרינה שלו היא נמוכה יחסית, הטיפולים באמצעותו אורכים זמן רב יחסית.

Novalis: רדיוכירורגיה באמצעות מאיץ קווי החלה בשנות השמונים של המאה הקדומת והשתכללה במשך השנים.
ה- Novalis הינו הגרסה החדשנית ביותר של שיטה זו.
זהו מאיץ קווי משוכלל, הכולל מערכת דימות בזמן אמת, מחשוב ותוכנות מתוחכמות המאפשרים ביצוע הקרנות בעוצמה רבה ובדיוק רב, ברמה של עשיריות המילימטר.
הוא מצויד במערכות רובוטיות המופעלות כל העת למיקום החולה מתחת לקרן הקרינה, בדיוק מכאני העולה על זה של מערכות סטריאוטקטיות קלאסיות.

הודות לכך שה- Novalis מאפשר דימות בזמן אמת ואינו מצריך קיבוע במסגרת סטריאוטקטית, ניתן לטפל בו גם במקומות אחרים בגוף, כגון עמוד השדרה, הריאות, הערמונית והכבד.

היתרון המרכזי שלו על-פני שני המכשירים האחרים הוא בכך שאלומות הקרינה מותאמות בדיוק לצורת המטרה. הודות לכך ולעוצמת המכשיר, הטיפולים מהירים הרבה יותר, לנוחיותו של המטופל. מסכה מפלסטיק המותאמת למטופל באופן אישי מחליפה את הטבעת הסטריאוטקטית הקלאסית, דבר ההופך את הטיפול לידידותי ונוח יותר.

אחוזי הצלחת הרדיוכירורגיה הם גבוהים מאוד בכל המכשירים שהוזכרו, כשהם מופעלים על ידי צוותים מנוסים. עם זאת, ה- Novalis בשילוב הרובוטיקה והעוצמה של אלומות קרינה המותאמות לצורת המטרה, הינו המכשיר המתוחכם והמשוכלל ביותר.

ממשיכים בשגרת החיים
אחד היתרונות הבולטים ביותר של הרדיוכירורגיה הוא בהבטחת הנוחות המרבית של המטופל ובשמירה על אורח חיים נורמלי ככל הניתן.
מטופל ברדיוכירורגיה אינו צריך לשנות את שגרת חייו. הוא יכול לעבור את הטיפול במשך היום לחזור לשגרת בביתו לאחר מכן. הטיפול מבוצע ללא הרדמה ואינו כרוך בכאבים, וכבר למחרת המטופל יכול לחזור לפעילות רגילה.

ליתר מידע ראה מצגת https://www.youtube.com/watch?v=bxTgSBlVOOk

גרורות מוחיות

הטיפול במחלה גרורתית מוחית עבר מהפכה בשנים האחרונות. רדיוכירורגיה הפכה לכלי המועדף לטיפול במחלה הזאת. משנת 2014 השירות לרדיוכירורגיה בבית חולים אסותא רמת החי"ל היה לראשון בעולם לעשות שימוש בשיטה חדשה שמאשפרת רדיוכירורגיה למספר רב של גושים תוך מוחיים בעיילות ובמהירות. למידע, נא לגשת למאמר בנושא שפורסם בעיתן הארץ

https://www.haaretz.co.il/news/health/new-research/.premium-1.3230898