הפרעות תנועה

לטיפול ברעדHIGH INTENSITY FOCUS ULTRASOUND (HIFUS)
רעד ראשוני (essential tremor) היא מחלה שכיחה (כ 5% אחוז מהאוכלוסיה מעל גיל 40). בחלק קטן מהסובלים הרעד כה משמעותי שפוגע באיכות החיים ובעצמאות החולה. הקושי באכילה/שתייה/כתיבה ואפילו הלבשה יכול להביא את החולה עם ET לתלות בזולת.
צריבה מדויקת בגרעין תאלמוס שבעומק המוח יכולה להפסיק את הרעד לצמיתות במטופלים המתאימים. בעוד שכבר למעלה מ 60 שנה נוירוכירורגים מבצעים את הניתוח הזה באמצעות החדרת אלקטרודה לאזור זה במוח, ה HIFUS מאפשר לבצע את הצריבה ללא חתך בכלל. בטכנולוגיה שפותחה בישראל (חברת Insightec ) אנו יכולים להחדיר אנרגיה על קולית דרך העור והגולגולת ולמקם אותה בצורה מדויקת במטרה בעומק המוח כדי לבצע את הצריבה ולהפסיק את הרעד.

הטכנולוגיה עובדת בדומה לסכוכית מגדלת שמרכזת אלומות האור מהשמש ויכולה לייצר מספיק חום כדי להציט אש.
הטכנולוגיה מאפשרת לעקוב בזמן אמת אחרי החום שמייצרים באזור המטרה ולראות את המיקום המדויק והטמפרטורה שנוצרה ברקמה ב MRI שנעשה בזמן הפעולה. המנתח יכול לווסת את החום שהוא משגר לרקמה כך שתחילה החום רק גורם להפסקת הפעילות של התאים לזמן קצר וכך ניתן לבחון האם המיקום שנבחר לצריבה יהיה יעיל להפסקת הרעד לפני שמשגרים חום גבוה לצריבת הרקמה.
המאפיינים הללו הופכים את HIFUS לשיטה מאוד יעילה ובטוחה לטיפול ברעד.
דר' שפיגלמן מבצע פעולות HIFUS בבית חולים שיבא מ 2015 ויחד עם עמיתיו (מנויכוריכורריגה ומהמכון להפרעות התנועה) צבר ניסיון רב בשימוש בשיטה הזאת

טיפול ב HIFUS עשוי להחזיר אדם הסובל מרעד טורדני לתפקוד ולחיים עצמאיים . אחת המטופלות שלנו מעידה על כך בכתבה המצורפת: https://news.walla.co.il/item/3005992